Уряд Франції обмежує споживання безлімітних солодких напоїв у закладах громадського харчування для боротьби з ожирінням серед населення.

Якими є межі втручання держави в особисте життя та вибір пріоритетів громадян – завжди лишалося питанням контроверсійного характеру. Здоровий спосіб життя – це свідомий вибір людини, чи практика, яку має запроваджувати держава? Нещодавні  спроби французького уряду повпливати на «оздоровлення» свого населення яскраво ілюструють нам те, як саме уряд може змінити життя громадян.

В межах програми боротьби з ожирінням, яка стає серйознішою у Франції з кожним роком, уряд суттєво обмежив продаж солодких напоїв у барах, ресторанах та кафе. До сьогодні, у Франції лишалась популярною практика безлімітного споживання напоїв: люди зазвичай платили лише за перший стакан, потім наповнюючи його безкоштовно необмежену кількість разів. Мішенню стали усі види напоїв, що містили цукор або інші підсолоджувачі, а також різноманітні спортивні напої.

На сьогоднішній день солодкі газовані напої та їх споживання – це чи не найбільш поширена причина виникнення ожиріння у всіх верств населення. Згідно з даними Євростату, рівень ожиріння серед дорослого населення Франції – 15,3 %, що майже дорівнює рівню ожиріння всієї Європи – 15,9 %.

Додаткове оподаткування солодких напоїв може зашкодити їхньому надмірному споживанню.У Франції вже діє така система додаткового оподаткування, як і в Мексиці, яка накладає додатковий 10-відсотковий податок на солодкі напої. Франція намагається розширити свою програму та охопити різні верстви населення. Так у Франції вже діє заборона на утримання вендингових апаратів у школах.

Не зважаючи на те, що ця система працює і рівень ожиріння поступово зменшується, ці законодавчі практики входять у серйозну колізію з правом людини на свободу дій. Чи повинна держава вирішувати, що і скільки має споживати людина, щоб вона була здоровою, чи це має лишитися вибором приватного характеру кожного громадянина.

Автор: студентка кафедри політології Ольга Рибак